Univerzitet u Genovi organizovao je događaj na kojem su učestvovali/e učesnici/e iz raličitih zemalja, a koji je bio otvoren za akademsku zajednicu i građane, kako bi se razgovaralo o GEP – Planu za rodnu ravnopravnost, rodu i intersekcionalnosti, iskustvima i najboljim praksama inkluzije i različitosti.
Članovi EDIRE tima imali su priliku da održe govore na konferenciji. Cinzia Leone (Univerzitet u Genovi) je u uvodnom govoru predstavila konferenciju na temu Planova za rodnu ravnopravnost i projekata Horizon Europe. Jasminka Hasić Telalović je govorila o rodu i intersekcionalnosti u bosanskom kontekstu iz bosanske perspektive i predstavila glavne ciljeve projekta EDIRE u okviru prvog dijela pod nazivom “Rod i intersekcionalnost u akademskom kontekstu: teorijske perspektive i međunarodna iskustva”.
Lyuba Spasova sa Bugarske akademije nauka, koordinatorka projekta MILIEU i članica Savjetodavnog odbora EDIRE-a, predstavila je u svom govoru “Od žena do roda: putovanje kroz nekoliko faza. Istorija kontroverzne terminologije” uvide i dobre prakse iz projekta MILIEU.
Članovi tima sa Univerziteta u Genovi učestvovali su u drugom dijelu konferencije, koji je moderirala Angela Celeste Taramasso (Univerzitet u Genovi). Rita Bencivenga je govorila o strategijama za promociju usvajanja i praćenja GEP-a, a Carla Maria Reale se uključila u temu intersekcionalnosti u evropskoj politici rodne ravnopravnosti i GEP-ova.